Wirtualna rzeczywistość – nasza przyszłość czy przereklamowana moda?

Praca serwisu w soboty
28.02.2018
Płatność kartą w serwisie!
07.03.2018

Wirtualna rzeczywistość – nasza przyszłość czy przereklamowana moda?

 

Wirtualna rzeczywistość

Wirtualna rzeczywistość jeszcze kilkadziesiąt lat temu pozostawała jedynie w sferze fantazji. Zanim znane dziś wynalazki zostały opatentowane w urzędach, gościły przede wszystkim w literaturze przygodowej czy science-fiction. Z angielskiego ‚virtual reality‚ oznacza rzeczywistość wirtualną stąd skrót VR.  Co to takiego? Najprościej rzecz ujmując to nic innego jak obraz sztucznej rzeczywistości (choć nie zawsze sztucznej!), który został stworzony, bądź odwzorowany przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych. VR polega na multimedialnym kreowaniu komputerowej wizji różnorodnych przedmiotów, przestrzeni, osób oraz zdarzeń. Warto wspomnieć również i o tym, że wirtualna rzeczywistość może reprezentować nie tylko elementy realnego świata, ale również elementy całkowicie fikcyjnego, bajkowego świata, który często i z powodzeniem wykorzystywany jest w grach komputerowych. Technologia w oparciu, o którą powstało VR pozwala wchodzić w interakcję z tym co kreowane jest przed naszymi oczami. Ten fakt sprawia, że fanów VR’owych gogli przybywa z dnia na dzień, a sama technologia z powodzeniem znajduje zastosowanie w wielu branżach stając się narzędziem pracy.

 

Geneza VR

Pojęcie wirtualnej rzeczywistości po raz pierwszy pojawiło się w 1962 roku. Morton Heilig zaprojektował wówczas niezwykłą maszynę, którą nazwał Sensorama – specjalne urządzenie, które dawało złudzenie przebywania z zupełnie innej rzeczywistości, dzięki krótkim filmom, które wyświetlane były przed oczami użytkowników. Choć od dzisiejszych mobilnych gogli Sensoramę dzieliła kolosalna przepaść technologiczna, ponieważ urządzenie było wielkości automatów do gier z lat 80 ubiegłego wieku, to miało ono do zaoferowania kilka bajerów działających nie tylko na wzrok, ale również na pozostałe zmysły. Korzystając z maszyny można na było odczuć wibracje, podmuchy wiatru, a nawet zapachy.

 

Wirtualna rzeczywistość dzisiaj

W dzisiejszych czasach VR wykorzystywany jest na szeroką skalę nie tylko w grach komputerowych i świecie elektronicznej rozrywki, ale również w edukacji, psychologii i psychoterapii. Na naszym rynku pojawia się również coraz więcej aplikacji VR i filmów 360 stopni, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Rok 2017 miał być sprawdzianem dla VR. Rosnąca popularność gogli wyraźnie świadczy o tym, że tym razem technologia została przyjęta ze znacznie większym entuzjazmem niż w XX wieku. Podczas konferencji VRX Conference w San Francisco zostały przedstawione prognozy na najbliższe lata. Przewiduje się, że VR nie będzie ograniczać się tylko do gier – w najbliższych latach mogą powstać chociażby filmy, reality show VR, jak również rollercoastery VR na całym świecie czy kręgle z okularami do rozszerzonej rzeczywistości . Możliwości jest naprawdę wiele, a biorąc pod uwagę szybkość rozwoju VR i stale utrzymujące się zainteresowanie, z roku na rok wirtualna rzeczywistość będzie stawać się coraz bardziej powszechną rozrywką.  Według wielu specjalistów z branży IT za kilka lat bardzo trudno będzie rozróżnić świat wirtualny od świata realnego. Czy to dobrze? Ocenę pozostawiamy już Wam 🙂

Kontakt

Serwis i biuro:
ul. Krośnieńska 3
Budynek Geomap
65-625 Zielona Góra
Godziny pracy:
pn-pt: 9:00 - 17:00
soboty: 10:00 - 14:00

Serwis komputerowy
Sprzedaż sprzętu i oprogramowania
tel. 575 653 393
serwis@incomtech.eu

Informacja EuroCert
tel. 690 009 393

Administracja systemami informatycznymi

Robert Rusin
tel. 690 008 816
r.rusin@incomtech.eu

Grzegorz Gręda
tel. 690 007 726

Sebastian Bandach
tel. 690 004 931
Serwis komputerowy
Sprzedaż sprzętu i oprogramowania
serwis@incomtech.eu

Administracja systemami informatycznymi

Robert Rusin
r.rusin@incomtech.eu

Grzegorz Gręda
g.greda@incomtech.eu

Sebastian Bandach
s.bandach@incomtech.eu

Paweł Wasylewicz
p.wasylewicz@incomtech.eu
Skontaktuj się z nami