Podstawowa interwencja przy zalaniu laptopa

Godziny otwarcia 14 kwietnia 2017 r.
11.04.2017
amazon-prime-photos-chmura
Amazon Prime Photos – niezapomniane chwile zachowane w bezpiecznym miejscu
23.06.2017

Podstawowa interwencja przy zalaniu laptopa

Zalana klawiatura w laptopie

Zalana klawiatura w laptopie

To nie rzadkość, że ktoś rozlewa ulubiony napój na klawiaturę własnego komputera (lub co gorsza, nie swojego). Każda naprawa może nam się kojarzyć z kosztowną i czasochłonną operacją. Czy na pewno tak jest? Przez lata propagowano różne zalecenia w przypadku ratowania zalanych komputerów. Jednak praktyka weryfikuje wszelkie teorie i dziś metody działania są szybsze, konkretniejsze i skuteczniejsze niż kiedykolwiek.

Kosztowna nauka na własnych błędach

Paradoksalnie jest tak też dzięki nam – klientom, którzy zalali swoje komputery danym płynem. To my dostarczyliśmy maszyny do serwisu, które jeszcze lepiej dopracowały środki przeciwdziałania na różne sytuacje tego typu. Jeżeli ktoś właśnie zalał swój komputer płynem i szuka bardzo szybkiej odpowiedzi na to, co należy zrobić, odpowiedź jest krótka. Należy odłączyć laptop od zasilacza i go wyłączyć. Jeżeli jest to możliwe w prosty sposób, to należy wyciągnąć z niego szybko baterię. Następnie potrzeba odłączyć zasilacz od zasilania, a laptop należy ułożyć otwarty do góry nogami. Najlepiej opatulony w środki bardzo szybko wchłaniające ciecz, które można łatwo i sprawnie wymieniać na świeże (mogą być to ręczniki kuchenne papierowe o wysokiej chłonności).

Gdy laptop zostaje tak prowizorycznie zabezpieczony, należy jak najszybciej udać się z nim do serwisu. Tam pod okiem specjalistów zostanie nie tylko dodatkowo zabezpieczony, ale i oczyszczony. Zalana klawiatura w laptopie zwykle jest w pierwszej kolejności do wymiany. Niegdyś zalecano, by zalany sprzęt pozostawić nawet na dwie doby w suchym i ciepłym pomieszczeniu. Dziś już powszechniej wiadome jest, że różne substancje powodują różne szkody wewnątrz komputera. I wtedy okazuje się, że w ciągu czterdziestu ośmiu godzin powstają nieodwracalne uszkodzenia podzespołów komputera.

To między innymi dlatego zmieniono zalecane działania w takich przypadkach. Na przykład woda nie powoduje tak silnej korozji, jak niektóre napoje gazowane. Tak samo nie każdy poszkodowany klient ma narzędzia i wiedzę potrzebną do wykonania właściwej jakości pracy wysuszenia i oczyszczenia komputera od wewnątrz. Ponadto większość serwisów ma duże doświadczenie w tego typu przypadkach. Informatycy i technicy w nich zatrudnieni zabezpieczą sprzęt przed potencjalnym dalszym uszkodzeniem sprzętu. Jeżeli okaże się, że wystąpią straty, to precyzyjnie wskażą jakie podzespoły uległy uszkodzeniu. Co da się naprawić i jakie będą koszta dalszych napraw. W przypadkach naprawdę skrajnych pozostanie w miarę możliwości odzyskanie danych z dysku w laptopie i zakup nowego komputera.

Dla tych, którzy preferują własne działanie

Dla tych osób pozostaje ewentualne rozwiązanie sprawy na własną rękę. Oczywiście nie jest to zalecane. No, chyba że jesteśmy ekspertami w dziedzinie informatyki i takie wyzwania nie są nam straszne. Zwykle ratowanie komputera na własną rękę to takie samo postępowanie na początku jak wcześniej wymienione. Tyle że po wyschnięciu sprzętu na własną rękę sprawdza się dodatkowo działanie komputera, podzespołów. Istnieją do tego odpowiednie programy diagnostyczne. Sprawdzą one, jaka jest odpowiedź z urządzeń i czy funkcjonują one w ramach danego systemu operacyjnego. Podobnie taki laptop można sprawdzić przez rozkręcenie go i upewnienie się, że ciecz nigdzie nie zalega albo że korozja nie wyrządza postępujących szkód.

Z użyciem papierowych ręczników, odpowiednich szczoteczek i środków czyszczących można przy okazji komputer dokładnie wyczyścić. Zalegające tumany kurzu będą blokowały właściwe chłodzenie sprzętu. Niższe temperatury pracy to mniej buczenia wentylatora i oczywiście przyjemniejsza praca czy rozrywka przy użytkowaniu komputera. Nawet miesiąc po wydarzeniu warto ponownie wykonać takie działanie. Niestety korozja postępuje w różnym tempie zależnie od materiału, który trawi, jak i płynu, który został nań rozlany. Może okazać się, że nawet miesiąc później ujawnią się dalsze szkody. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do naszej wiedzy i umiejętności technicznych. Pozostaje nam zdać się na ekspertów. Jak zostało wspomniane wcześniej wizyta w serwisie komputerowo-naprawczym będzie szybszym, pewniejszym i skuteczniejszym działaniem zapobiegawczym w takim przypadku.

Przeciwdziałanie

Skoro już o zapobieganiu mowa możemy też wspomnieć o działaniu po naszej stronie. Po pierwsze warto oduczyć się picia czegokolwiek nad komputerem. Warto podnieść się i rozprostować nogi przy stanowisku komputerowym i udać się na krótki spacer, by wypić ulubiony napój na spokojnie, łącząc przyjemne z pożytecznym. Zalana klawiatura przestaje być wtedy naszym zmartwieniem numer jeden. Inną metodą mniej znaną i praktykowaną jest pokrywanie klawiatury odpowiednią osłoną. Może być prowizoryczna (folia lub inny materiał nieprzemakalny). Czasem do kupienia na różnych aukcjach internetowych są tanie pokrowce na klawiatury. Plastikowe czy silikonowe, to prosty i sprawdzony środek przeciwdziałania. Szczególnie dla tych, którzy nie mają zamiaru odmawiać sobie ulubionego napoju przy monitorze.

Kontakt

Serwis i biuro:
ul. Krośnieńska 3
Budynek Geomap
65-625 Zielona Góra
Godziny pracy:
pn-pt: 9:00 - 17:00
soboty: 10:00 - 14:00

Serwis komputerowy
Sprzedaż sprzętu i oprogramowania
tel. 575 653 393
serwis@incomtech.eu

Informacja EuroCert
tel. 690 009 393

Administracja systemami informatycznymi

Robert Rusin
tel. 690 008 816
r.rusin@incomtech.eu


Sebastian Bandach
tel. 690 004 931
Serwis komputerowy
Sprzedaż sprzętu i oprogramowania
serwis@incomtech.eu

Administracja systemami informatycznymi

Robert Rusin
r.rusin@incomtech.eu


Sebastian Bandach
s.bandach@incomtech.eu

Paweł Wasylewicz
p.wasylewicz@incomtech.eu
Skontaktuj się z nami